Istorijski gledano ovaj datum se temelji na datumu atentata na tri političke aktivistice iz Dominikanske Republike, kojeg je 1960. godine naredio dominikanski diktator Rafael Trujillo. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obiležava se sa svrhom podizanja svesti o činjenici da su žene širom svijeta izložene silovanju, porodičnom nasilju i drugim oblicima nasilja.
Postoje različiti oblici nasilja nad ženama, uključujući telesno, psihičko, seksualno i ekonomsko nasilje. Opšta preporuka br. 19. CEDAW Odbora o nasilju nad ženama i Istanbulska konvencija definiše nasilje nad ženama kao kršenje ljudskih prava i kao oblik diskriminacije žena koje je usmereno na ženu zbog toga što je žena ili koje nerazmerno pogađa žene.

Dejan Mošić je pristao da priču svoje majke ispriča za BBC na Međunarodni dan borbe protiv femicida, jer smatra da to duguje pokojnoj majci, a i kako bi apelovao na druge žrtve nasilja da što pre preduzmu sve mere i da pre svega izostave strah ili porade na njemu.
Petak, 12. jul 2019. godine, za šezdesetogodišnju Desanku Mošić iz Pančeva trebalo je da bude dan novog početka.
Stotinama kilometara dalje, u Nemačkoj, čekao ju je novi život.
Desanka nije dočekala autobus za Požarevac, već je kolima Hitne pomoći prevezena u pančevačku bolnicu, gde je u operacionoj sali preminula.
Na pančevačkoj autobuskoj stanici ju je nekoliko puta nožem izbo bivši suprug Petar Mošić.
Ubio ju je pred trinaestogodišnjim unukom i, nešto više od godinu dana kasnije, pravosnažno je osuđen na 30 godina zatvora.
Te 2019. godine, Desanka Mošić je bila jedna od 26 žrtava femicida u Srbiji.
Od januara do oktobra 2021. godine u Srbiji su u nasilju u porodici ubijene 22 žene, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnjih poslova do kojih je došao Autonomni ženski centar (AŽC) i dostavio ih BBC-ju.