U okviru projekta Unapređenje zakonskog okvira i politika za ostvarivanje ravnopravnosti i monitoring njihove primene u praksi, koji sprovode partnerske organizacije The Equal Rights Trust, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda i Praxis, a koji je podržan od strane Evropske unije preko EIDHR, Praxis je organizovao dva konsultativna sastanka sa zajednicama pod nazivom „Razvoj kampanje zagovaranja u prevazilaženju glavnih izazova u zakonodavstvu, politikama i praksi u vezi sa zaštitom od diskriminacije u Srbiji“. Sastanci su održani u Nišu i Beogradu, 8. i 14. novembra 2018. godine. Na sastancima je bilo prisutno 106 učesnika/ca prenosi portal Praxis.
Sastanci sa zajednicama okupili su članice/ove ugroženih društvenih grupa, predstavnice/ke organizacija civilnog društva koji se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda, studentkinje i studente pravnih klinika, aktivistkinje i aktiviste za ljudska prava na lokalnom nivou, kao i predstavnike lokalnih organa, ustanova, organizacija i nezavisnih institucija, ali i sva druga zainteresovana lica, sa ciljem zajedničkog doprinosa razvoju zagovaračke kampanje u rešavanju ključnih izazova i nedostataka u oblasti implementacije antidiskriminacionog pravnog i strateškog okvira u Srbiji.
Zaključna zapažanja sa održanih sastanaka zasnovana su na razmeni iskustava u vezi sa diskriminacijom kako iz perspektive onih koji su nosioci prava tako i iz perspektive onih koji su nosioci dužnosti i predstavljaju deo strategije zagovaranja na lokalnom nivou. Zajedničkim naporima tokom diskusije učesnici su definisali prostor i mere za zagovaranje na lokalu, a ozbiljan konsenzus postignut je u vezi sa potrebom edukacije u oblasti diskriminacije svih relevantnih aktera, kao i da su ovakvi sastanci značajni u tom pravcu.