Međunarodni dan borbe protiv rasizma se obeležava 21. marta.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je ovaj dan borbom protiv rasizma 1966. godine.
Ovaj dan je izabran kao znak sećanja na ubistvo 69 demonstranata, koji su nastradali od strane policije u Šarpvilu, u Južnoj Africi 21. marta 1960. godine. Demonstranti su ubijeni na mirnim demonstracijama protiv aperthejda.
Ustavom Republike Srbije, Romi kao nacionalna manjina imaju zagarantovana prava u skladu sa međunarodnim i domaćim standardima ljudskih prava.
Međutim, zabrinjava činjenica da je položaj Roma i Romkinja u društvu i dalje nepovoljan. Prema istraživanju koje smo sprovele prošle godine, koje se bavi ženskim pravima Romkinja, predrasude prema Romima i Romkinjama su prisutne u društvu, ali takođe je i diskriminacija u institucijama.
”Državu ne zanimaju Romi – ne vredi se truditi, oni su navikli da prose i kradu”. Romkinja iz Beograda
”Policija ne izlazi na teren kad je prijava nasilja iz romskog naselja, samo kažu – ah, ciganska posla, pomiriće se oni”. Romkinja iz Beograda
Romkinje se u društvu suočavaju sa teretom rasizma kao i rodne diskriminacije, što ih samo gura na marginu društva. Da bi se borile za demokratsko i pravednije društvo, jedna od glavnih bitki je bitka protiv rasizma i bitka za osnaživanje romskih žena i devojčica.