HomeVestiDANAS JE MEĐUNARODNI DAN SEĆANJA NA HOLOKAUST

DANAS JE MEĐUNARODNI DAN SEĆANJA NA HOLOKAUST

EPA

Širom sveta danas se obeležava Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta u znak sećanja na dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi.

Centralnu državnu ceremoniju kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu, a u okviru kompleksa nekadašnjeg koncentracionog logora na Starom sajmištu u Beogradu, predvodiće izaslanik predsednika Republike ministarka Darija Kisić Tepavčević.

Ceremoniji odavanja počasti prisustvovaće i preživeli u Holokaustu, potomci žrtava, nekadašnji zatočenici logora smrti u Drugom svetskom ratu, predstavnici parlamenta i Vlade Srbije, kao i predstavnici Grada Beograda, Saveza jevrejskih opština Srbije, Nacionalnog saveta Romske Nacionalne manjine, članovi diplomatskog kora, udruženja i građani…

foto: A.Vasiljević

Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta ustanovljen je prvog novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a u znak sećanja na dan kada su vojnici sovjetske Crvene armije oslobodili Aušvic.

Opredeljujući se za dan oslobođenja Aušvica, Generalna skupština UN rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i verske mržnje zasnovanih na predrasudama, prenosi Tanjug.

Drugi svetski rat odneo je više od šest miliona nedužnih žrtava – pripadnika jevrejskog naroda, a Aušvic, Treblinka, Mauthauzen, Dahau, Majdanek, Jasenovac, Staro Sajmište, Jajinci, logor „Crveni Krst” u Nišu, neka su od masovnih stratišta nevinih žrtava.

I generalni sekretar UN Antonio Gutereš je oštro osudio oživljavanje antisemitizma i pozvao ljude širom sveta da „čvrsto stanu protiv mržnje i netrpeljivosti bilo gde i svuda”.

Gutereš je na komemoraciji žrtvama nacističkog holokausta u Park Ist sinagogi u NJujorku, ceremoniji koja je ove godine održana virtuelno zbog pandemije kovida-19, poručio da ga je uznemirilo kada je saznao da je jedva polovina odraslih širom sveta čula za Holokaust, u kojem je ubijeno šest miliona Jevreja, kao i milioni pripadnika drugih nacija tokom Drugog svetskog rata, a da je nedostatak znanja među mladim generacijama „još gori”.

„Naš odgovor na neznanje mora biti obrazovanje. Vlade svuda imaju odgovornost da podučavaju o užasima Holokausta”, izjavio je Gutereš.

Gutereš je izjavio da su nakon porasta antisemitizma – najstarijeg oblika mržnje i predrasuda – usledili novi izveštaji o fizičkim napadima, verbalnom zlostavljanju, skrnavljenju jevrejskih groblja, vandalizovanju sinagoga i prošlonedeljnog uzimanja talaca u sinagogi u Kolivilu u Teksasu.

Generalni sekretar UN je pozdravio Rezoluciju koju je 20. januara usvojila Generalna skupština UN i kojom se osuđuje svako poricanje Holokausta i apeluje na sve zemlje i društvene mreže da „preduzmu aktivne mere u borbi protiv antisemitizma i poricanja ili iskrivljavanja holokausta”.

Povodom obeležavanja 77. godišnjice oslobođenja Aušvica, Unesko će organizovati niz događaja, ali će se većina, zbog ograničenja uslovljena kovidom 19, a da bi se doprlo do globalne publike, održavati onlajn.

Događaji će uključivati ceremoniju komemoracije i panel diskusiju o zaostavštini jevrejskih umetnika koji su umrli tokom Holokausta, kao i izložbu u sedištu Uneska u Parizu.

Ambasador Vilan: Ohrabruje način na koji se Srbija odnosi prema Holokaustu

Povodom Međunarodnog dana sećanja na Holokaust u Drugom svetskom ratu koji se obeležava danas, izraelski ambasador u Srbiji Jahel Vilan je rekao da je ovaj datum za svaku porodicu u Izraelu pre svega lična stvar.

„Kada je reč o Izraelu, mi Dan sećanja obeležavamo u aprilu, kao dan ustanka u Varšavskom getu. Obeležava se od 2005. godine i to je tema koja ne sme da se zaboravi, jer je sećanje na Holokaust veoma važno”, rekao je u razgovoru za RTS ambasador Vilan.

Dodao je da je sećanje na žrtve Holokausta izazov za celo čovečanstvo, zbog čega će Izrael pokušati da kroz kampanju „Moja priča, tvoja priča” približi mlađim generacijama ovu temu i da se preko društvenih mreža mladi povežu sa onima koji su preživeli pogrom Jevreja.

Vilan je ocenio da je obrazovanje veoma bitno za održavanje sećanja na žrtve nacizma, dodajući da oni koji pokušavaju da poreknu Holokaust čine to iz neznanja, prenosi Tanjug.

Ambasador Izraela se osvrnuo na nameru Srbije da sećanje na žrtve Holokausta sačuva izgradnjom Memorijalnog centra na mestu nekadašnjeg logora „Zemun”.

„Način na koji se Srbija odnosi prema temi Holokausta ohrabruje i na tome zajedno radimo i veoma je važan jedan ovakav memorijalni kompleks. Veliki broj Srba je dobio priznanje Jad Vašem i ti ljudi zaslužuju najviša odlikovanja i poštovanje, kao i preživeli”, naglasio je Vilan.

Evropski dan sećanja na genocid nad Romima u Drugom svetskom ratu

Evropski dan sećanja na genocide nad Romima u Drugom svetskom ratu, i ubistvo najmanje pola miliona Roma u nacističkoj Nemačkoj obeležava se 2. Avgusta. Pre...

Dečiji brakovi su trgovina ljudima, ne romska tradicija

Međunarodna konferencija „Položaj žrtava trgovine ljudine u procesu identifikacije, pružanja pomoći i sigurnog povratka kući – postignuća i izazovi“, u organizacije hrvatske nevladine organizacije...

Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje

Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, 18. jun, obeležava se danas u svetu i u Srbiji. Ujedinjene nacije su 18. juna 2019. godine pokrenule...