HomeVestiMeđunarodni dan borbe protiv govora mržnje

Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje

Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, 18. jun, obeležava se danas u svetu i u Srbiji.

Ujedinjene nacije su 18. juna 2019. godine pokrenule Strategiju i plan protiv govora mržnje koji je prepoznat kao svaka vrsta komunikacije u govoru, pisanju ili ponašanju koja napada ili koristi pežorativni ili diskriminatorni jezik u odnosu na osobu ili grupu na osnovu njihove verske i etničke pripadnosti, rase, boje kože, porekla, pola ili drugog ličnog svojstva.

Vlada Srbije je usvajila brojne zakona i strateška dokumenta i prihvatila preporuku država članica Ujedinjenih nacija u okviru Četvrtog ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda koje se odnose na govor mržnje.

Povodom današnjeg dana Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog upozorilo je na razarajuće dejstvo sve prisutnijeg govora mržnje u javnosti i pozvalo na kontinuiranu borbu protiv ove opasne društvene devijacije modernog vremena. U saopštenju ministrstva se navodi izjava ministra Tomislava Žigmanov da je „sloboda govora univerzalno ljudsko pravo, ali da ta sloboda nije apsolutna“.

„Poštovanje ovog ljudskog prava pretpostavlja određena ograničenja i obaveze pojedinca, udruženja i državnih institucija na uvažavanje prava i interesa drugih“, rekao je Žigmanov.

Dodaje i da govor mržnje podstiče predrasude, širi neprijateljstvo i diskriminaciju, često poziva na nasilje i šalje poruke netrpeljivosti i netolerancije, zagovara propagandne aktivnosti protiv pojedinca ili grupe na osnovu njihovog ličnog ili pretpostavljenog svojstva, i, što je sve prisutnije, zbog različitog političkog ili ideološkog mišljenja. 

„Iz toga proističe naša obaveza za realno sagledavanje postojećih politika i praksi u društvu, trendova komunikacije, naročito u javnom prostoru, medijima i na društvenim mrežama u cilju preduzimanja neophodnih mera za borbu protiv govora mržnje“, rekao je Žigmanov. 

Govor mržnje prepoznat je i sankcionisan zakonodavstvom Republike Srbije i to u članu 11. Zakona o zabrani diskriminacije, koji zabranjuje izražavanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica, ili grupe lica, zbog njihovih ličnih svojstava, u javnim glasilima i drugim publikacijama, na skupovima i mestima dostupnim javnosti, ispisivanjem i prikazivanjem poruka ili simbola, i na drugi način.

Evropski dan sećanja na genocid nad Romima u Drugom svetskom ratu

Evropski dan sećanja na genocide nad Romima u Drugom svetskom ratu, i ubistvo najmanje pola miliona Roma u nacističkoj Nemačkoj obeležava se 2. Avgusta. Pre...

Dečiji brakovi su trgovina ljudima, ne romska tradicija

Međunarodna konferencija „Položaj žrtava trgovine ljudine u procesu identifikacije, pružanja pomoći i sigurnog povratka kući – postignuća i izazovi“, u organizacije hrvatske nevladine organizacije...

„Upoznajmo se da bismo se više poštovali“ – kuvarske radionice u verskim zajednicama Srbije

U okviru projekta „Upoznajmo se da bismo se više poštovali“ koji organizacija Daje realizuje pod pokroviteljstvo Ekumenske inicijative žena, do sada je realizovano pet...